Muzeum České Kanady

Muzeum České Kanady a Galerie osobností  jsou věnovány historii a výtvarnému umění se zaměřením na zachování místního genia loci jižních Čech, prezentaci jak regionální historie a národní identity, tak příslušnost k evropskému a světovému společenství, což plně koresponduje s historií tohoto místa, počínaje heraldikou, nálezy středověké keramiky až po dopad sestřeleného amerického bombardéru na sklonku druhé světové války v těsné blízkosti muzea.

Kulturní zařízení je situováno do areálu a budov historického, venkovského starostenského dvorce (kulturní dědictví VÚP/71379/č.1759/99), který se nachází v půvabné jihočeské vesnici Vlčice u Jindřichova Hradce. Připomínka existence obce dle archiváře Teplého se datuje k roku 1190 a Vlčický dvorec má č.p. 2.

Muzeum České Kanady a Galerie osobností je ojedinělým a důstojným místem pro setkávání, studium a propojování historických, vědeckých, kulturních, ekologických, mládežnických a občanských aktivit v centru nádherné přírodní lokality Jižních Čech.

Publikační činnost

Společnost za pozitivní přístup k životu vydává profilové knihy dokumentující tvůrčí činnost Muzea České Kanady a Galerie osobností.

Historie a současnost

Kulturní dědictví Vlčický dvorec je fascinující místo kudy kráčela historie. Staletími zdevastované architektonické dědictví se snaží zachránit a vtisknout mu nový kulturní rozměr naše občanská iniciativa Společnost za pozitivní přístup k životu.

Novodobou historii zde píší, tvoří a podporují aktivity Muzea České Kanady ve světě proslulé osobnosti a ve svém oboru význačné osobnosti, jako prof.Zuzana Růžičková, Josef Havel, RNDr. Václav Větvička, historik a spisovatel Dr. Zdeněk Mahler, cestovateĺ a spisovatel Ing. Miroslav Zikmund, Sir Nicolas Winton, fotograf Jiří Všetečka, klavírní virtuos a skladatel Prof. Jaroslav Šaroun, violoncelista Jiří Sládeček, odbornice na potraviny Prof. Jana Dostálová, hudebník Luboš Fait, bioložka RNDr. Ruth Hálová, publicista Jan Petránek,vědec Dr. Ing. Václav Liška, vědec doc. Ing. Petr Hlaváček, CSc., vědec doc. Ing. Antonín Blaha, CSc., místostarosta Junáka JUDr. Jiří Navrátil, akademický architekt Miloslav Čejka, botanik RNDr. Stanislav Peleška, archeolog Prof. PhDr. Tomáš Durdík, DrSc., pozorovatel sluneční aktivity Ladislav Schmied, mykolog Jiří Baier, folklórista RNDr. Bohumil Chochola, pěstitel lilií Mudr. Jiří Kříž, neurolog Prof. MUDr. Karel Lewit, DrSc., předseda Rosa klubu Dr. Josef Thomas, historik a heraldik PhDr. Stanislav Hošťálek, kytarista Dr. Jan Paulík, recitátor Václav Fikrle, legendární zlínské jazzové seskupení Jazzzubs, v čele s Petrem Chludem, Folklórní sdružení  České republiky, folklórní soubor Čtyřlístek, folkové skupiny Jen Tak Tak, dívčí folklórní skupina z Mexika, Soubor Harmonia Mozartiana Pragensis a další. Zájem "Toulavé kamery", Ministerstva pro místní rozvoj, MF Dnes, Českého rozhlasu, České televize a dalších o spolupráci, svědčí o smysluplnosti projektu.

Dokumenty:

  • Letopisy obce Vlčice
  • Návrh na kulturní dědictví č.1759/99
  • Doklad - kulturní památka VÚP/71379

Lokalita

Kulturní dědictví – Vlčický dvorec se nachází v evropsky významné přírodní lokalitě Natura 2000, v přírodním parku Česká Kanada, na Vitorazském Trojmezí, tří diecézí – pražské, olomoucké a pasovké, Čech, Moravy a Rakouska, u Ratmírovského rybníka (80 ha), v lůně Rožmberské rybniční soustavy, v okruhu 4 km je 90 rybníků včetně Hejtmana a Komorníka. Dále v blízkosti křižovatky vodních cest hlavního evropského rozvodí Černého a Severního moře, na stezce Jindřichův Hradec – Telč, Greenways Praha-Vlčice-Vídeň. Dostupnost muzea znásobuje fakt, že leží v dosahu železničního koridoru ze směrů Praha, Brno, Plzeň, České Budějovice, Jindřichův Hradec, se závěrečným bonbónkem – přestupem na jindřichohradeckou úzkokolejnou dráhu – zastávka Střížovice nebo Malý Ratmírov. Muzeum České Kanady se nachází nejen v lůně rožmberské vodní říše, ale také v centru historie a kultury. Paprskovitě v dosahu hodinové jízdy na kole leží takové skvosty a pamětihodnosti, jako město a zámek Telč, zámek a město Jindřichův Hradec (sportovní letiště, největší mechanický betlém, národní galerie fotografie, původní Křižíkova elektrárna, moderní aquapark, atd.), pohádkový zámek Červená Lhota, muzeum a zámek Kamenice nad Lipou, obranná linie Klášter II, hrad Landštejn, zámek Žirovnice, nejrenesančnější město Slavonice, klášter v Klášteře, golfové hřiště v Nové Bystřici, historická úzkokolejná dráha s parními vláčky, možnost jízdy na koních ve Dvorečku, keramická dílna v Maříži, království  bonsaí u Kamenice nad Lipou, expozice samorostů s středověké vesnice u Slavonic a další a další. To vše spojují cyklostezky, turistické stezky a silničky, které vycházejí od Vlčického dvorce krajinou potůčků, studánek, přírodního koupání, rybářských a houbařských revírů, božích muk a kostelíků.

Expozice muzea

Živé expozice

  • Vlčický památný strom lípa – svědek bitvy nad Jindřichovým Hradcem a hrdinství amerických letců na sklonku 2: světové války (24.8. 1944)
  • Jabloň Rubín sázená ke 100 výročí narození jejího šlechtitele Ing. Loudy
  • Rozárium – genofond jihočeských růží světově proslulého šlechtitele Josefa Havla
  • Porta do světa biotopů
  • rybniční turistika – 90 rybníků rožmberské soustavy v okruhu 4 km od Vlčického dvorce – Hastrmanská stezka
  • dětská naučná stezička – za vlčickými žábami v areálu návštěvnického centra a muzea
  • expozice – revitalizovaný rybník za účelem podpory a prezentace biodiverzity a zadržování vody při průtržích mračen
  • čtvrtohorní turistika – za magickými kameny (čertovy kameny, kamenní mužíčci, viklan s 13 miskami, hledání trilobitů apod.)
  • za přírodními památkami – do jalovcového světa – ojedinělá lokalita jalovce obecného
  • za evropskou raritou – čtvrtohorních rašelinných sedimentů, na kterých rostou vzácné zbytky květeny doby ledové
  • za významnou křižovatkou vodních cest hlavního evropského rozvodí, kde voda směřuje jak do Severního, tak do Černého moře
  • návštěva ptačího království
  • cesta houbovým rájem, např.mezi kopci Trkal a Kníže, lze až do listopadu najít rozmanité množství hub
  • za rájem motýlů ( v něm bylo pozorováno 250 druhů nočních motýlů)
  • zimní běžkobraní romantickými samotami okolo žulových kamenů na Landštejn
  • babiččina zahrádka – bylinky a jihočeské květiny
  • dědečkův „betlém“ ovce, kozy, slepice apod. - připravuje se